EKXJ401ELL390MJ40S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ401ELL390MJ40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXJ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz