EKXJ421ELL330MK30S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ421ELL330MK30S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXJ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz