EKXJ421ELL390MU25S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ421ELL390MU25S
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 420V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 435 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0875 A @ 100 kHz