EKXJ421ELL6R8MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ421ELL6R8MJ16S
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 420V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 236.25 mA @ 100 kHz