
Chemi-Con
Product No:
EKXJ451ELL121MM40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.541
4.541
10
3.6594
36.594
50
3.14716
157.358
100
2.85437
285.437
500
2.122452
1061.226
1000
1.976076
1976.076
2500
1.902888
4757.22
5000
1.866294
9331.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 930 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.0925 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |