
Chemi-Con
Product No:
EKXJ451ELL151MM50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.674
4.674
10
4.2085
42.085
50
3.64724
182.362
100
3.17965
317.965
500
2.618504
1309.252
1000
2.431468
2431.468
2500
2.384709
5961.7725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.06 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.25 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |