EKXJ451ELL270MK25S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ451ELL270MK25S
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 450V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 27 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz