EKXJ451ELL270MU20S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ451ELL270MU20S
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 450V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 27 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 335 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 837.5 mA @ 100 kHz