
Chemi-Con
Product No:
EKXJ451ELL390MJ50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.881
1.881
10
1.52285
15.2285
50
1.32905
66.4525
100
1.16299
116.299
500
0.886065
443.0325
1000
0.775304
775.304
2500
0.747612
1869.03
5000
0.719929
3599.645
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 39 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.028" (51.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 375 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 937.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |