
Chemi-Con
Product No:
EKXJ451ELL470MK40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3845
2.3845
10
1.9285
19.285
50
1.6834
84.17
100
1.47288
147.288
500
1.122216
561.108
1000
0.981939
981.939
2500
0.946865
2367.1625
5000
0.9118
4559
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 525 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3125 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |