EKXJ451ELL560MLN3S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ451ELL560MLN3S
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 173
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 585 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4625 A @ 100 kHz