
Chemi-Con
Product No:
EKXJ451ELL560MLN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.698
2.698
10
2.18215
21.8215
50
1.90456
95.228
100
1.66649
166.649
500
1.269732
634.866
1000
1.111016
1111.016
2500
1.071334
2678.335
5000
1.031652
5158.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 585 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4625 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |