
Chemi-Con
Product No:
EKXJ501ELL120MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 500V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6055
1.6055
10
1.26825
12.6825
50
1.09953
54.9765
100
0.951425
95.1425
500
0.718865
359.4325
1000
0.634296
634.296
2500
0.592012
1480.03
5000
0.570864
2854.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 135 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 349.65 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |