
Chemi-Con
Product No:
EKXJ501ELL220MK35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 500V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.957
1.957
10
1.5846
15.846
50
1.3832
69.16
100
1.2103
121.03
500
0.922165
461.0825
1000
0.806902
806.902
2500
0.778078
1945.195
5000
0.749265
3746.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.437" (36.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 220 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 569.8 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |