
Chemi-Con
Product No:
EKXL401ELL270MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.84455
8.4455
50
0.73207
36.6035
100
0.633555
63.3555
500
0.478667
239.3335
1000
0.422351
422.351
2500
0.394193
985.4825
5000
0.380124
1900.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXL |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 27 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 300 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 750 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |