EKXL421ELL680MM20S
Chemi-Con
Product No:
EKXL421ELL680MM20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXL
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.35 A @ 100 kHz