EKXL451ELL101ML35S
Chemi-Con
Product No:
EKXL451ELL101ML35S
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RAD TH
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 730 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6425 A @ 100 kHz