
Chemi-Con
Product No:
EKXL451ELL680MK40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.451
2.451
10
1.9817
19.817
50
1.72976
86.488
100
1.513445
151.3445
500
1.15311
576.555
1000
1.008976
1008.976
2500
0.972942
2432.355
5000
0.936909
4684.545
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXL |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 580 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.45 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |