EKXN421ELL151MM30S
Chemi-Con
Product No:
EKXN421ELL151MM30S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V RAD TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXN
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 995 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2388 A @ 100 kHz