EKXN421ELL820MK35S
Chemi-Con
Product No:
EKXN421ELL820MK35S
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL TH
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 675 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6875 A @ 100 kHz