EKXN451ELL151MM35S
Chemi-Con
Product No:
EKXN451ELL151MM35S
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V RAD TH
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3175 A @ 100 kHz