EKXN451ELL220MK16S
Chemi-Con
Product No:
EKXN451ELL220MK16S
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 255 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 637.5 mA @ 100 kHz