EKXN451ELL560ML20S
Chemi-Con
Product No:
EKXN451ELL560ML20S
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL TH
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.275 A @ 100 kHz