EKY-100ELL101ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKY-100ELL101ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Impedance 580 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Base Product Number EKY-100E
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 84 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 100 kHz