
Chemi-Con
Product No:
EKY-100ELL102MJ16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.4807
4.807
50
0.38418
19.209
100
0.329365
32.9365
500
0.260737
130.3685
1000
0.219564
219.564
2500
0.205846
514.615
5000
0.192118
960.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 60 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EKY-100E |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 726 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.21 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |