EKY-100ELL152MJ25S
Chemi-Con
Product No:
EKY-100ELL152MJ25S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Ratings -
Impedance 42 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Base Product Number EKY-100E
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 990 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 100 kHz