EKY-100ELL332MK25S
Chemi-Con
Product No:
EKY-100ELL332MK25S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 914
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Impedance 27 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Base Product Number EKY-100E
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.6725 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.23 A @ 100 kHz