EKY-101EC5470MJC5S
Chemi-Con
Product No:
EKY-101EC5470MJC5S
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Series KY
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 170 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Base Product Number EKY-101E
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 192 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 480 mA @ 100 kHz