EKY-101ELL471MM25S
Chemi-Con
Product No:
EKY-101ELL471MM25S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Impedance 36 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Base Product Number EKY-101E
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 875 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.75 A @ 100 kHz