EKY-160EC3221MF11D
Chemi-Con
Product No:
EKY-160EC3221MF11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Base Product Number EKY-160E
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C