EKY-160EC3331MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKY-160EC3331MHB5D
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Series KY
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Base Product Number EKY-160E
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 640 mA @ 100 kHz