EKY-160ELL121MF11D
Chemi-Con
Product No:
EKY-160ELL121MF11D
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Impedance 220 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Base Product Number EKY-160E
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 136 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 340 mA @ 100 kHz