
Chemi-Con
Product No:
EKY-160ELL122MJ25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.61465
6.1465
50
0.51053
25.5265
100
0.439565
43.9565
500
0.340328
170.164
1000
0.293056
293.056
2500
0.274151
685.3775
5000
0.259968
1299.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 42 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EKY-160E |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 990 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.65 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |