EKY-160ELL272ML20S
Chemi-Con
Product No:
EKY-160ELL272ML20S
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Impedance 27 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Base Product Number EKY-160E
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.8975 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.53 A @ 100 kHz