
Chemi-Con
Product No:
EKY-160ELL562MMN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4795
2.4795
10
2.0045
20.045
50
1.74914
87.457
100
1.530545
153.0545
500
1.166125
583.0625
1000
1.020366
1020.366
2500
0.983924
2459.81
5000
0.947482
4737.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 15 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EKY-160E |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.5445 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.17 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |