
Chemi-Con
Product No:
EKY-250ELL272MK40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.691
1.691
10
1.33855
13.3855
50
1.16014
58.007
100
1.004055
100.4055
500
0.758613
379.3065
1000
0.66937
669.37
2500
0.624739
1561.8475
5000
0.602433
3012.165
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 17 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EKY-250E |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.5125 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.35 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |