
Chemi-Con
Product No:
EKY-250ELL392MMN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.451
2.451
10
1.9817
19.817
50
1.72976
86.488
100
1.513445
151.3445
500
1.15311
576.555
1000
1.008976
1008.976
2500
0.972942
2432.355
5000
0.936909
4684.545
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 15 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3900 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EKY-250E |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.1275 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.17 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |