
Chemi-Con
Product No:
EKY-250ELL472MMP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.774
2.774
10
2.2477
22.477
50
1.96137
98.0685
100
1.71627
171.627
500
1.307618
653.809
1000
1.14417
1144.17
2500
1.103311
2758.2775
5000
1.062442
5312.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 14 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EKY-250E |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.587 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.22 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |