EKY-250ETE102MK20S
Chemi-Con
Product No:
EKY-250ETE102MK20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 35 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Base Product Number EKY-250E
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.14 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9 A @ 100 kHz