EKY-250ETS332MM25S
Chemi-Con
Product No:
EKY-250ETS332MM25S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 19 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Base Product Number EKY-250E
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.355 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.14 A @ 100 kHz