EKY-350EC3221MH15D
Chemi-Con
Product No:
EKY-350EC3221MH15D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 87 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Base Product Number EKY-350E
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 840 mA @ 100 kHz