
Chemi-Con
Product No:
EKY-350ELL152MK35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.1799
11.799
50
1.02277
51.1385
100
0.885115
88.5115
500
0.668762
334.381
1000
0.590083
590.083
2500
0.550744
1376.86
5000
0.531069
2655.345
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 20 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EKY-350E |
| Height - Seated (Max) | 1.437" (36.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.728 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.88 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |