
Chemi-Con
Product No:
EKY-350ELL182MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.50955
15.0955
50
1.31746
65.873
100
1.15273
115.273
500
0.878256
439.128
1000
0.768474
768.474
2500
0.741028
1852.57
5000
0.713583
3567.915
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 26 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EKY-350E |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.716 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.86 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |