EKY-350ELL271MH20D
Chemi-Con
Product No:
EKY-350ELL271MH20D
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Impedance 69 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Base Product Number EKY-350E
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 525 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.05 A @ 100 kHz