EKY-350ELL272MLP1S
Chemi-Con
Product No:
EKY-350ELL272MLP1S
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Impedance 15 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Base Product Number EKY-350E
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.7075 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.61 A @ 100 kHz