EKY-350ELL332ML40S
Chemi-Con
Product No:
EKY-350ELL332ML40S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 215
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series KY
Package Bulk
Ratings -
Impedance 13 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Base Product Number EKY-350E
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.08 A @ 100 kHz