
Chemi-Con
Product No:
EKY-350ELL332ML40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.432
2.432
10
1.9703
19.703
50
1.71988
85.994
100
1.504895
150.4895
500
1.146612
573.306
1000
1.003286
1003.286
2500
0.967452
2418.63
5000
0.931627
4658.135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 13 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EKY-350E |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.06 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.08 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |