EKY-350ETD681MJ30S
Chemi-Con
Product No:
EKY-350ETD681MJ30S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Series KY
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 31 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Base Product Number EKY-350E
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.146 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.91 A @ 100 kHz