EKY-500EBC101MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKY-500EBC101MHB5D
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KY
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 170 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Base Product Number EKY-500E
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 222 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 555 mA @ 100 kHz