
Chemi-Con
Product No:
EKY-500ELL122MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1945
2.1945
10
1.7727
17.727
50
1.54679
77.3395
100
1.35337
135.337
500
1.03113
515.565
1000
0.902244
902.244
2500
0.87002
2175.05
5000
0.837796
4188.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 26 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EKY-500E |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.644 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.74 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |