
Chemi-Con
Product No:
EKY-500ELL151MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.5339
5.339
50
0.40337
20.1685
100
0.35131
35.131
500
0.260224
130.112
1000
0.221188
221.188
2500
0.208183
520.4575
5000
0.195168
975.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 120 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EKY-500E |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 304 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 760 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |