
Chemi-Con
Product No:
EKY-500ELL152MLP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3085
2.3085
10
1.8677
18.677
50
1.62963
81.4815
100
1.42595
142.595
500
1.086439
543.2195
1000
0.950627
950.627
2500
0.916684
2291.71
5000
0.88273
4413.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 19 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EKY-500E |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.89 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |